Son Haberler

Çocuklarda Demir Eksikliği…

Demir Eksikliği Anemisi ( kansızlığı ) çocuklarda çok sık görülen bir sorundur. Demir vücudumuzun kan yapımı ve çocuğumuzun büyüme gelişmesinde gerekli bir elementtir.
Çocuklarda demir eksikliği genellikle beslenme yetersizliğine bağlı gelişir. En sık 6-24 ay arasında görülür. Bebeklik döneminde ek gıdalara geç başlanması uygunsuz besinler yedirilmesi demirin emilimini engelleyen besinlerin verilmesi ve inek sütü ( 500 ml= yarım kilo ) fazla tüketilmesi temel sebepleridir. Daha nadir kan kaybı , çölyak gibi sindirim sistemi hastalıkları , barsak parazitleri de demir eksikliği anemisi yapabilir. Kansızlığın tanı ve tedavisi için çocuk doktorunuza başvurmak gerekir.

Peki çocuğunuzda Demir Eksikliği Anemisinden nasıl şüphe ederiz?
Demir eksikliğinde halsizlik, iştahsızlık , solukluk , huzursuzluk olabileceği gibi büyüme ve kİlo almada yavaşlama , zeka ve motor gelişimi olumsuz etkilenir. Davranış ve öğrenme becerisinde azalma, zeka gelişimini olumsuz etkiler yapar. Demir eksikliği ; IQ ( zeka katsayısını ) 5-10 puan düşürür. Okul başarısını olumsuz etkiler. Bağışıklık sisteminde zayıflama sonucu sık hastalanma , hücrelerin kendini yenilemesinde azalma sonucunda cilt , tırnak dokusunda zayıflık görülebilir.

Demir Eksikliği Anemisi olan çocuğumuz toprak , kağıt , kül gibi değişik maddeler yiyebilir.

Demir Eksikliği Anemisinden Nasıl Korunulur ?

-ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli
-6 aydan sonra ek gıdalara geçirmek ve besin çeşitliliği sağlanarak , emzirmeye 2-2,5 yaşa kadar devam etmek .
-ilk 1 yaşa kadar inek sütü vermemek , sonrasında günlük 500 ml ye geçirmemek
-şekerleme , bisküvi , cips gibi besinler ve çay ve hazır meyve suyu tüketimini sınırlama
-iyi bir demir kaynağı kırmızı ete haftada 3-4 defa yer vermek.
-demirin emilimini arttırmak amacıyla özellikle yemeklerle birlikte domates , mandalina , portakal gibi bir c vitamini kaynağı ile tüketmek.
– 4. aydan sonra sağlık bakanlığının her bebeğe verdiği demir damlalarına 1 yaşına kadar düzenli devam edilmesi önemlidir.
-özellikle : Yumurta sarısı , dana eti, koyun eti, tavuk eti,balık eti , pekmez (üzüm,dut), tahin, tahin helvası , Kuru yemişler,kuru meyveler (dut,üzüm,incir,kayısı,pestil) , Kuru baklagille (mercimek,nohut,kurufasulye,barbunya) , Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak,marul,maydanoz,yeşil biber) yenilmelidir.

Sonuç olarak çocuk doktorunuza başvurarak çocuğunuzun kan sayımı kontrolleri ile demir eksikliği ve diğer hastalıklar yönünden araştırılmas takip ve tedavilerinin yapılması önemlidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.