Son Haberler

KAZIK ÜSTÜNE KAZIK!..

  Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı  Nalan Huriye AKCAN  yapılan zamları eleştirdi. Akçan yaptığı basın açıklamasında;
Doğalgaza   ve   Elektriğe zam gelecek haberleri bitti, zam geldi!…  Ekim ayından geçerli olmak üzere doğalgaza % 9,8 zam yapılırken elektriğin de toptan satış fiyatı 18,91 kuruştan 20,80 kuruşa çıkarıldı.

          1 Nisan 2012’de elektriğe % 8,1 , doğalgaza da %18,72 zam yapılırken 2 yıl daha zam yapılmayacağı söylenmişti. Şimdi yine aynı şey söyleniyor, iki sene zam yapmayacağız. Alıştık!..

Emekliler, Ocak 2012’de verilecek zamları  ancak Temmuz ayında alabilmişti. Zaten yılbaşında ve 4. Ayda yapılan zamlarla, verilecek  % 4+4 bitirilmiş, emekliler borç yemeye başlamıştı. Temmuz ayında aldığımız fark ve zam da açığı kapatmamıştı. Şimdi yapılan zamlarla emekli çıldırmak üzere.

Yılbaşından geçerli olmak üzere bütün vergilere % 10,26 zam yapılırken, şimdi her ürünün maliyetine etki eden ana maddelere bir zam daha yapılıyor. Ekmeğe, süte, peynire, ete, gıdaya zamların kapısı açılıyor. Küçük memur, emekli ve dar gelirli iyice sıkıştırılacak, ezilecek. 2012 yılı içinde doğal gaza gelen zam % 29,3’ü, LPG’ye % 25,9’u, elektriğe % 21’i, mazota, benzine gelen zam da % 13’ü aşmış durumdadır.

Yapılan bu zamlara gerekçe bütçe açık veriyormuş. Ama  bütçenin açık vermesinin sebebi emekliler değildir.   Dar gelirliye, emekliye, memura zorla tasarruf yaptıranlar, kendilerine gelince 200 milyon dolara bir uçak daha alıp, içini de 200 milyon dolara yeniden tefriş ettiriyorlar. Ankara Atatürk Orman Çiftliğinde 300 Milyon liraya mal  olacak Başkanlık Sarayı yaptırabiliyor. Toplam 1 milyar liralık masraf. Tasarruf baştan başlar. Dar gelirli memur ve emekliyle bütçe tasarrufu yapılmaz.

Bu arada Sosyal Güvenlik açıklarının kapatılması için emeklilik yaşını yükseltmek, hastanelerde katkı paylarının artırılması gibi projeler de maliyenin hazırladığı yeni paketin içinde.

Kazık üstüne kazık!.. Birini hazmetmeden öbürü. Yazık üstüne yazık, yazık… dedi. 

 

 

 

                                     

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.